Przestępstwo rozpijania małoletnich według Kodeksu karnego

Co mówi Kodeks karny – art. 208 k.k.?

W rozdziale XXVI Kodeksu karnego (dalej: k.k.) znajdziemy przepis regulujący przestępstwo rozpijania. Zgodnie bowiem z art. 208 k.k., kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, ten podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dziecko czyli małoletni

Orzecznictwo Sądu Najwyższego w sprawie rozpijania małoletnich

Stosownie do poglądu Sądu Najwyższego, przepis „ma na celu ochronę młodzieży przed niebezpiecznym dla jej zdrowia fizycznego i psychicznego oraz dla jej rozwoju moralnego nawykiem picia alkoholu” (nadal aktualna uchwała SN z 09.06.1976 r., sygn. VI KZP 13/75).

Definicja małoletniego i alkoholu według prawa

Nie sposób dokonać analizy przestępstwa rozpijania bez wyjaśnienia dwóch podstawowych pojęć: „małoletni” i „alkohol”.

Dziecko, czyli małoletni

Małoletnim jest osoba, która w chwili czynu nie ukończyła 18 lat, przy czym małoletnią nie jest kobieta, która ukończyła 16 lat i zawarła związek małżeński (zob. art. 10 § 2 k.c.). Granicą jest tutaj uzyskanie pełnoletności.

Co to jest alkohol w rozumieniu prawa

W myśl art. 46 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, napojem alkoholowym jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu.

Adwokat Sprawy Karne

Znamiona przestępstwa rozpijania małoletniego

Analizowane przestępstwo ma miejsce wówczas, kiedy małoletni jest narażony poprzez działanie sprawcy na niebezpieczeństwo przyzwyczajenia się do alkoholu. Sąd, rozpoznający daną sprawę, powinien wykazać, że zachowanie oskarżonego, które polegało na jednorazowym lub długotrwałym podawaniu małoletniemu alkoholu spowodowało obiektywnie dostrzegalne zmiany w psychice małoletniego, świadczące o pojawieniu się niebezpieczeństwa przyzwyczajenia się przez małoletniego do spożywania alkoholu (zob. wyrok SA Gdańsk z 23.07.2015r., sygn. II AKa 236/15).

Kto może popełnić przestępstwo rozpijania dziecka

Przestępstwo z art. 208 k.k. ma charakter umyślny i może być popełnione zarówno w zamiarze bezpośrednim, jak i ewentualnym. Jego sprawcą może być każdy (charakter powszechny). Do popełnienia przestępstwa nie dojdzie w sytuacji, gdy sprawca nie posiada wiedzy na temat tego, że napój, do którego wypicia nakłania małoletniego, zawiera w sobie alkohol.