Adwokat Alimenty
Jestem doświadczonym adwokatem z Warszawy, specjalizującym się w sprawach o alimenty, moje moja kancelaria Adwokacka znajduje się w centrum Warszawy. Posiadam wieloletnie doświadczenie zawodowe i szeroką wiedzę z zakresu prawa rodzinnego, co pozwala mi na skuteczne reprezentowanie moich klientów w sprawach dotyczących alimentów. Jeśli szukasz adwokata, który pomoże Ci w sprawie alimentacyjnej lub innej sprawie rodzinnej w Warszawie, zapraszam do kontaktu.
Alimenty – Pomoc adwokata od alimentów może okazać się w tym zakresie nieoceniona. W oparciu o wieloletnią praktykę sądową w sprawach alimentacyjnych, pomagam moim Klientom uzasadnić wysokość świadczeń, wskazując jakie dokumenty powinni gromadzić do celów dowodowych.
Co ważne, zgodnie z art. 137 § 1 k.r.o. roszczenia o świadczenia alimentacyjne ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od momentu powstania obowiązku alimentacyjnego. Jednak w przypadku dzieci prawo do alimentów wygasa dopiero po uzyskaniu przez nie samodzielności. Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku gdy mamy jakieś roszczenia alimentacyjne, możliwie jak najszybciej skontaktować się z profesjonalnym pełnomocnikiem.
W zakresie prowadzonych przeze mnie spraw dotyczących alimentów, oferuję pomoc w prowadzeniu spraw o:
- alimenty na rzecz małoletniego , na rzecz innych krewnych uprawnionych do alimentacji, na rzecz małżonka rozwiedzionego,
- podwyższenie alimentów,
- obniżenie alimentów,
- uchylenie alimentów,
- przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny,
- nie alimentację.
Czym są Alimenty?
Alimenty to świadczenie pieniężne przysługujące osobie uprawnionej na pokrycie koniecznych potrzeb życiowych, takich jak utrzymanie, wykształcenie i rozwój. Są one przyznawane na podstawie przepisów prawa rodzinnego i obowiązują osoby, które ze względu na wiek, chorobę lub inne okoliczności nie są w stanie samodzielnie zapewnić sobie utrzymania. W Polsce obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicach w stosunku do małoletnich dzieci oraz na małżonkach w stosunku do siebie nawzajem. W przypadku braku porozumienia co do wysokości alimentów lub braku ich płacenia, możliwe jest wystąpienie do sądu o ich ustalenie lub egzekucję. Adwokat specjalizujący się w sprawach o alimenty może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego świadczenia dla osoby uprawnionej lub w obronie przed nieuzasadnionymi roszczeniami alimentacyjnymi.
Kto może być uprawniony do otrzymywania alimentów?
Uprawnieni do otrzymywania alimentów są małoletni dzieci oraz małżonkowie w stosunku do siebie nawzajem. W niektórych przypadkach alimenty mogą być przyznane także innym krewnym, np. dziadkom w stosunku do wnuków.
Jak ustalić wysokość alimentów?
Wysokość alimentów ustala się na podstawie potrzeb uprawnionego oraz możliwości zarobkowych i majątkowych osoby zobowiązanej do ich płacenia. Sąd bierze pod uwagę takie czynniki, jak m.in. wiek, stan zdrowia, poziom wykształcenia, sytuację materialną i rodzaj wykonywanej pracy.
Kto jest zobowiązany do płacenia alimentów?
Obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicach w stosunku do małoletnich dzieci oraz na małżonkach w stosunku do siebie nawzajem. W przypadku braku możliwości zaspokojenia potrzeb uprawnionego przez osobę zobowiązaną do alimentacji, sąd może zobowiązać inne osoby do współudziału w ponoszeniu tych kosztów, np. dziadków.
Czy alimenty mogą być podwyższone lub obniżone?
Tak, alimenty mogą być podwyższone lub obniżone w przypadku zmiany sytuacji materialnej lub potrzeb uprawnionego. W celu dokonania takiej zmiany należy wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem.
Co warto wiedzieć o alimentach?
- Alimenty są świadczeniem pieniężnym przeznaczonym na pokrycie koniecznych potrzeb życiowych osoby uprawnionej, takich jak utrzymanie, wykształcenie i rozwój.
- Obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicach w stosunku do małoletnich dzieci oraz na małżonkach w stosunku do siebie nawzajem.
- Wysokość alimentów ustalana jest indywidualnie dla każdej sprawy, biorąc pod uwagę potrzeby osoby uprawnionej oraz możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej do ich płacenia.
- W przypadku braku porozumienia co do wysokości alimentów lub braku ich płacenia, możliwe jest wystąpienie do sądu o ich ustalenie lub egzekucję.
- Roszczenia o alimenty ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat od momentu powstania obowiązku alimentacyjnego, chyba że chodzi o alimenty na rzecz dzieci, wtedy roszczenie to wygasa po uzyskaniu przez nie samodzielności.
- Adwokat specjalizujący się w sprawach o alimenty może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego świadczenia dla osoby uprawnionej lub w obronie przed nieuzasadnionymi roszczeniami alimentacyjnymi.
Jeśli chcesz zdobyć więcej wiedzy na temat alimentów i spraw rodzinnych, zapraszam do zapoznania się z wpisami na moim blogu. Znajdziesz tam rzetelne i aktualne informacje dotyczące m.in. obowiązku alimentacyjnego, wysokości alimentów, postępowań alimentacyjnych oraz wielu innych kwestii związanych z prawem rodzinnym. Odwiedź mój blog i dowiedz się więcej o swoich prawach i obowiązkach w sprawach rodzinnych.