PRASA | RADIO | TELEWIZJA | INTERNET
Łączymy siły dla lepszego zrozumienia Prawa

Ekspert Prawny dla Mediów

Witaj w moim Centrum Mediów, poznaj moje perspektywy.
Specjalizuje się w prawie karnym, cywilnym, rodzinnym oraz autorskim. Moje doświadczenie i szeroka wiedza pozwoliły mi wielokrotnie udzielać eksperckich wywiadów dla mediów, komentując kwestie prawne.

Dla dziennikarzy i przedstawicieli prasy.

To miejsce zostało stworzone z myślą o Was – dziennikarzach i przedstawicielach mediów. Jest Waszym źródłem informacji o mojej działalności w przestrzeni publicznej, oraz dostępności do udzielania komentarzy i wywiadów na temat zawiłości prawnych. Na potrzeby: Prasy, Radia, Telewizji i Internetu. Dzieląc się wiedzą prawną, budujemy świadome społeczeństwo.

Co znajdziesz w moim Centrum Mediów?

Tutaj znajdziecie zbiór moich wywiadów i komentarzy udzielonych dla prasy i radia, w których analizuję kwestie prawne, przedstawiając je w przystępny sposób. Dając odbiorcom szansę na zrozumienie zawiłości prawnych i ich wpływu na codzienne życie. Zapraszam do zapoznania się z artykułami, w których omawiam różnorodne aspekty prawa, edukując i informując o ważnych zmianach i interpretacjach.

Media Adwokat Małgorzata Durlej Piotrowska


Zaangażowanie w edukację prawną ma na celu nie tylko informowanie, ale i inspirowanie do głębszego zainteresowania się prawem i jego wpływem na nasze życie. Wierzę, że dzielenie się wiedzą jest fundamentem budowania świadomego społeczeństwa, które rozumie swoje prawa i obowiązki.

Adw. Małgorzata Durlej – Piotrowska

Prasa i Internet

Gazeta Rzeczpospolita – Czwartek 18.01.2024

Tytuł. „Związki partnerskie czekają na przepisy, które określą ich prawa”

W artykule przedstawiam swoje spostrzeżenia na temat potrzeby wprowadzenia regulacji prawnych dla związków partnerskich, niezależnie od płci partnerów. Zwracam uwagę na oczekiwania dotyczące ustaw, które zdefiniują ich status. Omawiam również wyzwania związane z aktualnym sposobem rozliczania takich związków oraz podnoszę problematykę dziedziczenia.

Autor. Nadia Senkowska

Link do artykułu:  https://www.rp.pl/w-sadzie-i-w-urzedzie/art39707531-ustawa-o-zwiazkach-partnerskich-coraz-blizej-czy-prezydent-ja-podpisze

Gazeta Rzeczpospolita art. Związki partnerskie czekają na przepisy, które określą ich prawa
Kliknij aby powiększyć, skan otworzy się na nowej karcie.

Gazeta Wyborcza – Piątek 26.01.2024

Tytuł. „Nikt się nie zatrzymał.”

Artykuł opisuje sytuacje, w których ludzie potrzebują pomocy, a mijający ich przechodzie nie reagują. Udzielam odpowiedzi na pytanie o odpowiedzialność prawną osób, które przechodzą obojętnie obok potrzebujących pomocy. Czy za brak reakcji można ponieść konsekwencje karne?

Autor. Michał Żyłowski

Gazeta Wyborcza art. Nikt się nie zatrzymaŁ
Kliknij aby powiększyć, skan otworzy się na nowej karcie.

Gazeta Wyborcza – Wtorek 12.09.2023

Tytuł. „Mieszkaniowe (po) Rachunki”

Artykuł rzuca światło na to, jak zwyczajne przedmioty – szafka, skrzynka z narzędziami, mikrofalówka – nabierają nieoczekiwanej wartości w trakcie rozstań, przekształcając się w przedmioty sporów sądowych o podział majątku. Co dzień niezauważalne, w emocjach rozstania stają się istotne.

Autor. Kasia Bielecka

Gazeta Wyborcza art. Mieszkaniowe Porachunki
Kliknij aby powiększyć, skan otworzy się na nowej karcie.

Tytuł. „Fajerwerki nie o północy i alkohol na imprezie pod chmurką. Za co w Sylwestra grozi mandat?”

Artykuł, opisuje jakie zachowania w Sylwestra w Polsce mogą skutkować mandatem, m.in. odpalanie fajerwerków, spożywanie alkoholu publicznie, hałasowanie i jazda po alkoholu. Podkreśla różnice w lokalnych przepisach i możliwe konsekwencje prawne.

Autor. Dominika Wrotek

Link do artykułu: https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/9392567,fajerwerki-nie-o-polnocy-i-alkohol-na-imprezie-pod-chmurka-za-co-w-sy.html

Tytuł. „Padły ofiarą „sąsiedzkiego stalkingu”. „Zamienili mi życie w piekło”

Tekst opisuje doświadczenia osób, które padły ofiarą stalkingu sąsiedzkiego. Udzielam w nim porady jak radzić sobie w takich sytuacjach, podkreślając znaczenie zbierania dowodów i możliwość dochodzenia odszkodowania czy nawet żądania sprzedaży lokalu przez sąd w ekstremalnych przypadkach stalkingu.

Autor. Dominika Frydrych

Link do artykułu: https://kobieta.wp.pl/padly-ofiara-sasiedzkiego-stalkingu-zamienili-mi-zycie-w-pieklo-6997410008189824a

Radio

W audycji omawiamy nowelizację Kodeksu Karnego, która wprowadza zaostrzone kary: nową granicę kradzieży 800 zł, bezwzględne dożywocie, do 30 lat za pedofilię, do 16 lat za śmiertelny wypadek spowodowany przez pijanego kierowcę, oraz 30 lat za okrutny gwałt.

Redaktor prowadzący. Kuba Strzykowski

Link do artykułu: https://radio357.pl/podcasty/audycje/co-panstwo-na-to/odcinek/432160/

Za Kulisy książek: Rola konsultanta prawnego w świecie literatury

Zostałam konsultantką prawną w nowym projekcie literackim – thrillera, kryminału autorstwa Pani Izabeli Janiszewskiej , o tytule – „którego na razie nie mogę zdradzić.” To dla mnie wyjątkowa okazja do połączenia pasji do prawa z fascynacją literaturą.  Współpraca z Panią Izabelą była niezwykle inspirującym i wyzwaniem, które pozwoliło mi zgłębić prawne niuanse w kontekście dynamicznej i pełnej napięcia fabuły. Jako konsultantka prawna, moim zadaniem było zapewnienie, by przedstawione w książce aspekty prawne były wiarygodne i realistyczne.