Kradzież pieniędzy z konta bankowego – co robić?

W dzisiejszych czasach oszustów nie brakuje. Co rusz, wymyślają coraz to nowsze i sprytniejsze sposoby na wyłudzenie pieniędzy od nieświadomych, a często także starszych, osób. Dlatego warto być świadomym tego w jaki sposób działają tego typu wyłudzacze i zachować czujność kiedy dany telefon czy sms, np. „z banku” wzbudzą w nas jakiekolwiek wątpliwości.

Kradzież pieniędzy z konta bankowego

Jak najczęściej działają oszuści?

Kradzież pieniędzy z konta bankowego z pewnością nie jest niczym przyjemnym. Można w ten sposób stracić sporą ilość swoich oszczędności. Wyłudzacze działają na wiele sposobów. Najpopularniejszymi z nich są:

Oszustwo przez OLX i Whatsupp

Oszust w celu dokonania kradzieży pieniędzy z konta bankowego próbuje uzyskać dane kraty kredytowej lub wyłudzić do logowania do bankowości internetowej. Jeśli zatem kupujemy coś przez OLX, nie dajmy się nabrać na fałszywe linki, rzekomo przekierowujące do dokonania płatności, wysyłane przez sprzedających,

Fałszywe wiadomości SMS

Wiadomości SMS mogą zawierać informacje o konieczności dopłaty za prąd, paczkę czy podatek wraz z linkiem do płatności elektronicznej. Tak naprawdę jest to fałszywa strona, która z bankiem czy inną firmą, oferującą usługi płatności internetowych, nie ma nic wspólnego,

Podszywanie się za pracownika banku

Dzwoniący oszust, podszywając się pod pracownika banku (najczęściej nie wskazując jakiego, po prostu wskazując, że „Twojego”), informuje o, np. podejrzanej transakcji, która pojawiła się na koncie. Co więcej, technologia w dzisiejszych czasach daje takie możliwości, które umożliwiają wyświetlenie na telefonie ofiary prawdziwego numeru telefonu banku.

Adwokat Porady Prawne

Kradzież pieniędzy z konta bankowego – jakie kroki podjąć?

W sytuacji gdy dojdzie do kradzieży pieniędzy z konta bankowego, na pewno trzeba działać szybko. W pierwszej kolejności powinniśmy poinformować o całej sytuacji nasz bank. Warto także zmienić dane do logowania w bankowości mobilnej oraz zastrzec wszystkie karty. Kolejno, powinniśmy zgłosić sprawę właściwym organom ścigania.

ADWOKAT PORADY PRAWNE 

Adwokat Małgorzata Durlej-Piotrowska – profesjonalny pełnomocnik procesowy, który świadczy kompleksowe porady prawne z zakresu Spraw KarnychSpraw CywilnychSpraw Rodzinnych. Zachęcamy do nawiązania bezpośredniego kontaktu w dowolnie wybranej formie (kontakt bezpośredni w kancelarii na terenie Warszawy, kontakt telefoniczny, kontakt e-mailowy etc.)