Alimenty na dziecko: Kluczowe informacje

Zasady obowiązku alimentacyjnego według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: k.r.o.), obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

Obowiązek rodziców

Jak wynika z art. 133 §1 k.r.o., rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Stosownie do tego przepisu, „obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka nie jest uwarunkowany małoletniością dziecka, ale tylko tym, że dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11.03.1999 r., sygn. akt III CKN 1175/98). Alimenty na dziecko są najczęściej zasądzane w sądach rodzinnych. Jest to roszczenie, które przysługuje dziecku względem rodzica.

Alimenty

Wyjaśnienie obowiązku dostarczania środków utrzymania

Rodzice mają obowiązek dostarczać dziecku środków utrzymania i wychowania już od chwili jego narodzin, niezależnie od tego, czy dziecko pochodzi ze związku małżeńskiego czy pozamałżeńskiego. W przypadku dziecka pozamałżeńskiego obowiązek alimentacyjny ojca także istnieje już od chylili urodzenia dziecka, nie zaś dopiero od daty uznania dziecka lub sądowego ustalenia ojcostwa.

Zakres świadczeń alimentacyjnych

Zakres świadczeń alimentacyjnych jest uzależniony od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (art. 135 §1 k.r.o.).

Usprawiedliwione potrzeby uprawnionego

Odnosząc się do pojęcia „usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego”, należy przez nie rozumieć potrzeby, których zaspokojenie zagwarantuje mu prawidłowy rozwój fizyczny i duchowy, adekwatny do wieku i uzdolnień uprawnionego.

Możliwości zarobkowe zobowiązanego

Z kolei „możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego” są to zarobki i dochody, jakie zobowiązany do świadczenia alimentacyjnego uzyskiwałby przy kompleksowym wykorzystaniu swoich sił fizycznych i umysłowych. Pojęcie to nie określa jego rzeczywistych zarobków czy dochodów. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Apelacyjnego w Krakowie, zawartym w orzeczeniu z dnia 11.05.2017 r. (sygn. akt I ACa 1827/16), „Możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej nie wynikają z faktyczne osiąganych zarobków i dochodów, ale stanowią środki pieniężne, które osoba zobowiązana może i powinna uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności, stosownie do swych sił umysłowych i fizycznych”.

Równe prawa dziecka do stopy życiowej z rodzicami

Dzieci mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami, a rodzice są obowiązani podzielić się ze swoimi dziećmi nawet bardzo skromnymi dochodami.

Zalecenia Sądu Najwyższego

Zgodnie z zaleceniami Sądu Najwyższego, „Konsekwencją tej zasady jest to, że rodzice w żadnym razie nie mogą uchylić się od obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie może utrzymać się samodzielnie, tylko na tej podstawie, że wykonywanie obowiązku alimentacyjnego stanowiłoby dla nich nadmierny ciężar. Rodzice muszą więc podzielić się z dzieckiem nawet najmniejszymi dochodami”.

Adwokat Alimenty

Rodzicielskie obowiązki względem dziecka w kontekście alimentów

Powyższe potwierdza również stanowisko Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 11.01.2017 r. (sygn. akt III AUa 1400/16), zgodnie z którym rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Obowiązek ten trwa dopóki dziecko nie osiągnie samodzielności ekonomicznej.

Samodzielność ekonomiczna dziecka

Samodzielność ekonomiczna dziecka następuje w momencie, gdy dziecko jest w stanie zapewnić sobie środki do życia poprzez wykonywanie pracy zarobkowej lub korzystanie z majątku. Osobą samodzielną ekonomicznie nie jest natomiast osoba ucząca się, która nie jest w stanie zarobić na własne utrzymanie.

Adwokat Alimenty 

Jeśli stoisz przed wyzwaniem alimentacyjnym, lub potrzebujesz wsparcia w innych sprawach rodzinnych, Małgorzata Durlej Piotrowska jest osobą, której możesz zaufać. W profesjonalny sposób poprowadzi Cię przez skomplikowany labirynt przepisów prawa, zawsze mając na uwadze Twoje dobro oraz interesy. Doświadczenie i Specjalizacja w Sprawach Alimentacyjnych. Przejdź do zakładki kontakt i umów się na konsultację prawną.