Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Zgodnie z art. 1 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: k.r.o.), „Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński”. Od zasady, wynikające z ww. przepisu, kodeks dopuszcza wyjątek – art. 6 k.r.o. reguluje możliwość zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika (per procura). Jak wynika ze wskazanego przepisu, z ważnych powodów sąd może zezwolić, żeby oświadczenie nupturientów o wstąpieniu w związek małżeński zostało złożone przez pełnomocnika.

Co charakteryzuje zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika ?

Cechą charakterystyczną wskazanego rozwiązania jest brak osobistej obecności w czasie ceremonii zawarcia małżeństwa jednej lub obydwu stron wstępujących w związek małżeński. Zgoda strony nieobecnej jest wówczas wyrażana w jej imieniu przez specjalnie upoważnionego pełnomocnika. Pełnomocnictwo to powinno być udzielone na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym i wymieniać osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte (art. 6 §2 k.r.o.). Przepis art. 6 §1 k.r.o. obejmuje również zawarcie małżeństwa w oparciu o art. 1 §1 k.r.o. –małżeństwa w formie wyznaniowej ze skutkami cywilnymi. Warto podkreślić, iż zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika jest tradycyjnie dopuszczalne również w prawie kanonicznym (kan. 1105 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Jaki jest charakter prawny pełnomocnika do zawarcia małżeństwa ?

Jak wynika z doktryny, pełnomocnik do zawarcia małżeństwa zajmuje w polski prawie cywilnym stanowisko pośrednie między pełnomocnikiem i posłańcem. Posłaniec jedynie przenosi oświadczenie woli, które złożyła inna osoba, lecz sam takiego oświadczenia nie składa. Z kolei pełnomocnika składa oświadczenie woli, ale dokonuje tego nie we własnym imieniu, lecz w cudzym (zob. Art. 6 KRO red. Pietrzykowski 2020, wyd. 6/K. Pietrzykowski, Legalis).

Kto może być pełnomocnikiem ?

Pełnomocnikiem do zawarcia małżeństwa może być osoba mająca pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych (zob. art. 100 Kodeksu cywilnego, dalej: k.c.). Co więcej, osoba będąca pełnomocnikiem nie musi spełniać warunków, którym obowiązani się odpowiadać nupturienci, tzn. warunków co do wieku oraz co do płci – pełnomocnikiem może być osoba tej samej płci, co nupturient obecny w czasie ceremonii małżeństwa. Pełnomocnictwo z art. 6 k.r.o. jest pełnomocnictwem do dokonania poszczególnej czynności prawnej (art. 98 k.c.). Forma pełnomocnictwa wynika z §2 analizowanego przepisu – pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym i wymieniać osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte. Uchybienie wskazanej formie skutkuje nieważnością pełnomocnictwa (art. 73 §2 k.c.).

zawarcie małżeństwa

Zgoda Sądu na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Należy podkreślić, iż pełnomocnictwo posiada prawną skuteczność dopiero w wówczas, gdy sąd udzieli zezwolenia na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika. Wskazuje się, że udzielenie pełnomocnictwa może być dokonane przed lub po zakończeniu postępowania w przedmiocie wydania przez sąd ww. zezwolenia.

Kto może złożyć wniosek o zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika ?

Odnosząc się do zezwolenia sądu, o którym mowa w art. 6 §1 k.r.o., to zgodnie z art. 563 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.) uprawnionym do zgłoszenia wniosku o zezwolenie na złożenia przez pełnomocnika oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński jest wyłącznie osoba, która zamierza udzielić pełnomocnictwa. Jak wynika z postanowienia SN z 16.11.1971r., III CRN 354/71, osoba, z którą ma być zawarty związek małżeński przez pełnomocnika, nie jest uprawniona do wystąpienia z ww. wnioskiem. Warunkiem uwzględnienia ww. wniosku jest zaistnienie przesłanki ważnych powodów.

Kto może być pełnomocnikiem

Co to są „ważne powody” ?

Ważne powody, o których mowa w analizowanym przepisie, nie zostały wyartykułowane w kodeksie. Próbę ich sprecyzowania podjęło orzecznictwo. I tak, zgodnie z uchwałą SN z 08.06.1970r., III CZP 27/70, „Za ważne powody w rozumieniu art. 6 par. 1 KRO należy uznać takie okoliczności, które w świetle zasad współżycia społecznego usprawiedliwiają odstąpienie od obowiązku jednoczesnego stawienia się przyszłych małżonków przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego dla założenia oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński. Żadna zatem z góry określona sytuacja osoby ubiegającej się o zezwolenie jej na złożenie przez pełnomocnika oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, w szczególności także fakt jej zamieszkiwania za granicą oraz związane z tym trudności przyjazdu do Polski, nie mogą być same przez się uznane za ważne powody w rozumieniu powołanego wyżej przepisu”.

Jakie mogą być ważne powody ?

Ważne powody mogą być zarówno subiektywne – w rozumieniu nupturienta, który nie może uczestniczyć osobiście w ceremonii zawarcia małżeństwa, jak też obiektywne – w rozumieniu zasad współżycia społecznego (zob. Art. 6 KRO Gromek 2018, wyd. 6/Gromek, Legalis). Powody, które przemawiają za udzieleniem zezwolenia, muszą znajdować obiektywne oparcie w aktualnych poglądach moralnych i obyczajach, których wyrazem są zasady współżycia społecznego. Za ważne powody, według doktryny, można uznać takie sytuacje, jak: trudności w przyjeździe do Polski, służbę wojskową poza granicami kraju, szczególna misja czy obłożna choroba. Każdy przypadek należy jednak rozpatrywać indywidualnie.