Stalking – czyli jak można kogoś nękać w dzisiejszych czasach?

W dzisiejszych czasach – dobie social mediów i szeroko pojętej komunikacji na odległość, mamy wiele możliwości do kontaktowania się ze sobą. Niekiedy jednak, niektórzy posuwają się o krok za daleko działając w sposób nagminny i uporczywy. Pobudek takiego zachowania może być wiele – od złamanego serca po zwyczajną zawiść. Bez względu na powód, uporczywe nękanie kogoś np. smsami należy nazwać jednakowo – stalking.

Stalking
Czym jest stalking i kiedy to już on?

Czym jest stalking i kiedy to już on?

Stalking jest słowem popularnym. Chyba każdy z nas „stalkował” kogoś z własnej ciekawości. Młode kobiety i młodzi mężczyźni często „stalkują” swoje obiekty westchnień, chcąc zdobyć o nich jak najwięcej informacji. No właśnie, ale kiedy możemy mówić, że to jedynie ciekawość, a kiedy już uporczywość?

Nie bez powodu w tytule użyłam słowa „nękać”. Otóż stalking, to takie działania, które musi charakteryzować uporczywość sprawcy. A zatem  jeden sms czy jeden głuchy telefon raczej nie zostaną uznane za „stalking”, ponieważ raczej mało mają wspólnego z uporczywością. Uporczywość oznacza bowiem pewną trwałość zachowania sprawcy.

Czym charakteryzuje się stalking?

Stalking to taki rodzaj działania, który jest niezwykle dotkliwy dla pokrzywdzonego. Sprawca, w swoich działaniach wzbudza u pokrzywdzonych poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, a także istotnie narusza ich prywatność.

Stalking może przybierać różne formy działania sprawcy. Najczęściej jednak są to:

  • nagminne wysyłanie sms-ów,
  • dzwonienie,
  • głuche telefony,
  • dokuczenie,
  • wysyłanie listów, a nawet
Adwokat Sprawy Karne

Co robić jako ofiara stalkingu?

Ten rodzaj przestępstwa, jest przestępstwem ściganym na wniosek pokrzywdzonego. Zatem jeżeli działania sprawcy są uporczywe i istotnie zaburzają nasze poczucie bezpieczeństwa, warto takim działaniom się przeciwstawić i podjąć stosowne kroki prawne. Bardzo istotne jest gromadzenie wszelkich dowodów świadczących o tym, że staliśmy się ofiarą stalkera. Robienie screenshotów wiadomości, czy billingi połączeń telefonicznych będą miały nieocenioną wartość dowodową kiedy dojdzie do sprawy sądowej.

Kara za stalking

Sprawca, który dopuszcza się takiego zachowania nie jest bezkarny. Sprawca, który się go dopuszcza podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Więcej informacji na temat stalkingu znajdziesz w poniższym wpisie;

Adwokat Karny

Adwokat Małgorzata Durlej-Piotrowska – doświadczony pełnomocnik procesowy, który świadczy kompleksowe usługi prawne związane z reprezentacją Klientów w sprawach karnych.

Adwokat Sprawy Karne Warszawa

Zachęcam do nawiązania bezpośredniego kontaktu w dowolnie wybranej formie (kontakt bezpośredni w kancelarii na terenie Warszawy, kontakt telefoniczny, kontakt e-mail etc.)  Adwokat Małgorzata Durlej-Piotrowska – pełnomocnik procesowy,  kompleksowe usługi prawne związane z reprezentacją Klientów w sprawach karnych. 

Powyższe informacje zawarte na stronie stanowią opis stanu prawnego na dzień publikacji  i nie są poradą prawną w indywidualnej sprawie. Stan prawny od opublikowania może ulec zmianie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie wpisu w celu rozwiązania problemów prawnych. W przypadku wątpliwości zapraszam do kontaktu.