Zadzwoń
Naczelna Rada Adwokacka

+48 511 090 483

        Dla osoby związanej z branżą prawniczą różnica ta jest oczywista, natomiast nie jest ona oczywista dla każdego. Prawnikiem jest każda osoba, która skończyła studia prawnicze, natomiast żeby zostać adwokatem należy oprócz studiów prawniczych ukończyć jeszcze trzyletnią aplikację adwokacką zakończoną czterodniowym egzaminem organizowanym przez ministerstwo sprawiedliwości. Każdy adwokat jest więc prawnikiem natomiast nie każdy prawnik jest adwokatem.

 

       W trakcie trwania aplikacji adwokat nabywa wiedzę i umiejętności pod okiem patrona (praktykującego adwokata z doświadczeniem). W tym czasie uczy się w praktyce rozwiązywania problemów prawnych, prowadzenia spraw sądowych oraz występowania przed sądami.  Adwokat posiada więc praktyczną wiedzę i umiejętności, których często brak jest osobom bez odbytej aplikacji.

 

      Ponadto adwokat ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC więc w razie gdy nie zadba on należycie     o interesy klienta, klient ma możliwość dochodzenia roszczeń nie tylko od adwokata ale i od ubezpieczyciela. Prawnik nie ma takiego obowiązku więc często prawnicy nie wykupują ubezpieczenia.

 

      Kolejną różnicą jaka różni adwokatów od prawników jest kodeks etyki adwokackiej, który między innymi zobowiązuje adwokata do zachowania informacji uzyskanych od klienta w tajemnicy. Prawnik nie ma takiego obowiązku w związku z czym idąc do prawnika nie mamy pewności, czy zachowa on dla siebie przekazane przez nas informacje.

 

     Adwokat ponadto może reprezentować klienta w sądzie we wszystkich sprawach i na wszystkich etapach postępowania, prawnik natomiast nie ma takiej możliwości.

 

Niewątpliwie więc mając do wyboru prawnika i adwokata warto wybrać profesjonalistę.

 

 

Czym różni się prawnik od adwokata?

13 lipca 2017
01 października 2017
Przypadkowo znalazłeś wartościową rzecz, zakopaną w ziemi lub leżącą na ulicy. Po pierwszej euforii
31 sierpnia 2017
          Odszkodowanie i zadośćuczynienie są to dwa pojęcia bardzo często ze sobą mylone. Wydaje się,
20 sierpnia 2017
Jesteś właścicielem działki? Przez Twoją działkę przebiegają słupy energetyczne? Masz możliwość żądania ustanowienia służebności
26 lipca 2017
Upadłość konsumencka – sposób na wyjście z długów         Wiele osób ma różne zobowiązania, kredyty
20 lipca 2017
Jak uzyskać w sądzie obniżenie alimentów?          Masz alimenty na dzieci zasądzone w wyroku rozwodowym
19 lipca 2017
Jak uzyskać w sądzie wyższe alimenty?       Masz alimenty na dzieci zasądzone w wyroku rozwodowym

Copyright by Kancelaria Adwokacka Małgorzata Durlej - Piotrowska

ul.Krucza 41/43 lok.4 00-525 Warszawa