Na czym polega separacja?

Nie każdemu udaje się stworzyć trwałe i szczęśliwe małżeństwo. Niekiedy w małżeństwie pojawiają się pewne zawirowania i kryzysy. Pojawia się wówczas myśl o rozwodzie lub separacji. Małżonkowie jednak często nie wiedzą, na którą z opcji się zdecydować i która będzie dla nich korzystniejsza. Dlatego w dzisiejszym wpisie wyjaśniam czym jest separacja i co ona zmienia w małżeństwie.

Separacja zamiast rozwodu

Separacja, czyli co?

Zacznijmy od tego, że w prawie możemy spotkać się z pojęciem separacji faktycznej i separacji prawnej.

Separacja faktyczna

Separacja faktyczna nie wymaga ingerencji sądu. Mówimy o niej wtedy, gdy małżonkowie choć prawnie są małżeństwem, żyją oddzielnie i w zasadzie nic, oprócz formalności, ich nie łączy. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Często jednak jest on spowodowanych brakiem czasu czy pieniędzy na dopełnienie formalności w sądzie. W takiej sytuacji małżonkowie żyją oddzielnie, lecz z punktu widzenia prawa są małżeństwem.

Separacja prawna

Separacja prawna z kolei jest ustanawiana przez sąd. Po wydaniu przez sąd stosownego orzeczenia, małżonkowie w dalszym ciągu są małżeństwem, natomiast wiele kwestii zostaje uregulowanych w sposób zbliżony do tego jaki nastąpiłby po orzeczeniu rozwodu. Należy podkreślić, że choć niektórzy małżonkowie pomimo orzeczenia separacji ostatecznie i tak decydują się na rozwód, to nie musi być ona orzeczona obowiązkowo przed orzeczeniem rozwodu.

Adwokat Sprawy Rozwodowe

Prawne skutki separacji

Rozdzielność majątkowa

Jednym z ważniejszych skutków separacji jest powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Gdy separacja zostanie zniesiona, pomiędzy małżonkami powstaje ustawowy ustrój majątkowy. Jeżeli małżonkowie już wcześniej ustanowili pomiędzy sobą rozdzielność majątkową, wówczas separacja nic w tej kwestii nie zmieni.

Władza rodzicielska i kontakty z dzieckiem

Kolejna kwestia dotyczy małoletnich dzieci. Sąd, tak samo jak przy rozwodzie rozstrzygnie o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron. Może zdarzyć się, że powierzy wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego. Możliwe jest również uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Jeśli natomiast sąd stwierdzi, że z powodu orzeczenia separacji ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci, sąd jej nie orzeknie.

ADWOKAT SEPARACJA SPRAWY RODZINNE 

Adwokat Małgorzata Durlej-Piotrowska to doświadczona Adwokat w sprawach rodzinnych. Reprezentując Klientów, gwarantuje profesjonalizm, zaangażowanie i skuteczność. Jeśli szukają Państwo wsparcia w dziedzinie prawa rodzinnego, zapraszam do kontaktu.