Długi, o których nie wiem – jak je sprawdzić?

Oczywiste jest, że zaciągając jakieś zobowiązania pieniężne — pamiętamy o nich. Wiemy, że mamy je spłacać oraz pamiętamy, kiedy dokonać kolejnej wpłaty. Nierzadko jednak zdarza się, że o zadłużeniu nie wiemy. Jaki może być tego powód?

Długi, o których nie wiem – jak je sprawdzić?
Gdzie sprawdzić, czy mam długi, o których nie wiem?

Skąd biorą się długi, o których nie wiemy

Powodów takiej sytuacji może być co najmniej kilka. Najczęściej jednak do takiej sytuacji dochodzi gdy:

  • dłużnik zapomniał, że zaciągnął dług, bo np. było to bardzo dawno temu, a wierzyciel nie upominał się o płatność,
  • dłużnik zapomniał o zapłacie jakiegoś rachunku lub uregulowaniu mandatu,
  • Osoba padła ofiarą oszustów finansowych i tzw. kradzieży tożsamości, na którą zaciągnięto zobowiązanie.
Adwokat Porady Prawne

Gdzie sprawdzić, czy mam długi, o których nie wiem?

Istnieje kilka miejsc, które umożliwiają sprawdzenie, czy mamy długi, o których nie wiemy.

Pierwszym z nich jest Biuro Informacji Kredytowej. BIK to najpopularniejsza i chyba wszystkim znana baza osób posiadających jakieś zobowiązania finansowe. Znajdziemy w nim informacje na temat wszystkich istniejących kredytów danej osoby.

Kolejnym sposobem na sprawdzenie „zapomnianych” długów są Biura Informacji Gospodarczej. To miejsca, w których gromadzone i przechowywane są informacje otrzymane od wierzycieli. Szczególnie pomocne, w relacjach biznesowych, do weryfikacji wypłacalności przyszłego kontrahenta. W Polsce takich biur działa kilka. Należą do nich m.in.:

  • Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.
  • KBIG Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

Ostatnią i stosunkowo nową możliwością jest skorzystanie z Krajowego Rejestru Zadłużonych. KRZ działa od 1 grudnia 2021 r. Znajdują się w nim dane dotyczące dłużników niewypłacalnych, dłużników zagrożonych niewypłacalnością lub dłużników, wobec których umorzono bezskuteczną egzekucję.

Świadomość posiadania zadłużenia jest bardzo ważna. Dlatego warto na bieżąco spłacać zaciągnięte zobowiązania, żeby nie dopuścić do sytuacji, w której dług zostanie powiększony o horrendalne odsetki, które także trzeba będzie spłacić.

ADWOKAT PORADY PRAWNE 

Adwokat Małgorzata Durlej-Piotrowska – profesjonalny pełnomocnik procesowy, który świadczy kompleksowe porady prawne z zakresu Spraw KarnychSpraw CywilnychSpraw Rodzinnych. Zachęcamy do nawiązania bezpośredniego kontaktu w dowolnie wybranej formie (kontakt bezpośredni w kancelarii na terenie Warszawy, kontakt telefoniczny, kontakt e-mail etc.)