Umowa zlecenia – czym się charakteryzuje?

Umowa zlecenia, to obok współpracy B2B chyba jedna z najbardziej lubianych form współpracy. Największą popularnością cieszy się także wśród studentów czy osób, które nie ukończyły 26 r.ż., ponieważ są one wówczas zwolnione z konieczności płacenia zaliczek na podatek dochodowy. Czym charakteryzuje się umowa zlecenia? Wyjaśniam poniżej.

Umowa zlecenia – czym się charakteryzuje?

Czym jest umowa zlecenia?

Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną. Regulacji jej dotyczących na próżno szukać w Kodeksie pracy. Choć regulacje jej dotyczące różnią się od tych dotyczących umowy o pracę, to jednak bardzo często jest tak, że pracownik pracuje tak samo jak na umowę o pracę, posiadając jedynie umowę zlecenia. Dzieje się tak oczywiście ze względu na niższe koszty zatrudnienia pracownika w przypadku umowy zlecenia.

Umowa zlecenia – plusy i minusy

Umowa zlecenie co do zasady nie ma zbyt wielu plusów dla pracownika. Z uwagi na niski koszt zatrudnienia, chętnie wybierają ją pracodawcy. Wśród pracowników, najczęściej preferowana jest jednak przez studentów i osoby do 26 r.ż. Z uwagi na fakt, że osoby te zwolnione są z konieczności uiszczania zaliczek na PIT, ich wynagrodzenie netto jest wynagrodzeniem brutto. Co za tym idzie – otrzymują większą wypłatę.

Ten rodzaj zatrudnia ma jednak kilka minusów, z których pracownik, jeszcze przed podjęciem zatrudnienia, powinien zdawać sobie sprawę. Do najważniejszych z nich z pewnością należą:

  • Brak prawa do płatnego urlopu wypoczynkowego czy wychowawczego;
  • Brak zwolnienia z pracy z tytułu opieki nad dziećmi;
  • Brak zwolnienia z pracy z tytułu zwolnienia lekarskiego;
  • Brak oprawy pieniężnej w przypadku zwolnienia z pracy;
  • Brak dodatków za pracę w godzinach wieczornych, nocnych czy w sobotę.
Obsługa prawa Firm

Rozwiązanie umowy zlecenia

Rozwiązanie umowy zlecenia jest o tyle szybsze i łatwiejsze od umowy o pracę, że nie wiąże się ono z jakimś okresem wypowiedzenia. Rozwiązanie następuje zatem ze skutkiem natychmiastowym.

Składając wypowiedzenie umowy zlecenia, warto jednak podać powód swojej decyzji. Gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę. Gdy jest wypowiedzenie umowy zlecenia bez ważnego powodu wiązałoby się ze szkodą dla pracodawcy, mógłby on zostać pociągnięty do odpowiedzialności i zobowiązany do wypłacenia odszkodowania za poniesione, w wyniku rozwiązania umowy, straty firmy.

Obsługa prawna firm

Adwokat Małgorzata Durlej Piotrowska to specjalista z zakresu prawa, który oferuje swoje usługi wsparcia prawnego dla firm.  Dzięki wiedzy i doświadczeniu  może skutecznie  reprezentować interesy firmy i doradzać w kwestiach prawnych.  Współpraca z adwokatem może przynieść firmie wiele korzyści.  Jeśli poszukujesz obsługi prawnej swojej firmy skontaktuj się w dowolnie wybranej formie. (kontakt bezpośredni w kancelarii na terenie Warszawy, kontakt telefoniczny, kontakt e-mail etc.).